Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan ve Obama Irak'ı konuştu
Anasayfa » GÜNCEL HABER » Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan ve Obama Irak’ı konuştu

Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan ve Obama Irak’ı konuştu

Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan ve Obama Irak’ı konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile dün gece bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmenin detayıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapılarak, şöyle denildi:

“Görüşmede, Kuzey Irak’ta Türk askerlerinin son durumuna ilişkin Türkiye ve Irak arasındaki görüş ayrılıklarının giderilmesine yönelik çabaların koordinasyonu ele alınmıştır. Barack Obama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Türk güvenlik güçlerinin tanzimi dahil, Irak ile gerilimi düşürmek için ilave adımlar atılması talebinde bulunmuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türkiye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyduğunu teyit etmiştir. Türk güvenlik güçlerinin Irak’ta bulunma amacının DAİŞ’le mücadele olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek Türkiye’nin gerekse Irak’ın güvenliği bakımından bunun önemli olduğunu da vurgulamıştır. İki lider, gerilimi düşürmeye yönelik diplomatik temaslar ve

#ff0000;">DAİŞ’e karşı yürütülen askeri çabaların koordinasyonu için Türkiye, ABD ve Irak’ın beraberce çalışması konusunda mutabık kalmışlardır.

Çözüm müzakere

ABD Başkanı Obama, DAİŞ’e karşı verilen mücadelede Türkiye’nin sağladığı katkıların önemine dikkati çekmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, DAİŞ’e karşı baskıyı artırmak ve ılımlı muhalifleri desteklemek konusunda ortak çalışmaların güçlendirilmesi, ayrıca Cenevre ve Viyana deklarasyonları doğrultusunda sorunun müzakerelerle çözüme kavuşturulmasını sağlayacak zemin oluşturmaya yönelik çabaların sürdürülmesi konularını da değerlendirmişlerdir.”

Sonraki Haber

Sakarya’da havai fişek patlaması! Şehit ve yaralılar var..

dsbygoogle.js"> Sakarya’da Taşkısığı bölgesinde havai fişek taşıyan kamyonda patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda …