Cumhurbaşkanımız ODTÜ Yönetimini Eleştirdi!
Anasayfa » GÜNCEL HABER » Cumhurbaşkanımız ODTÜ Yönetimini Eleştirdi!

Cumhurbaşkanımız ODTÜ Yönetimini Eleştirdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da katışdığı programda “Utanmadan, sıkılmadan ODTÜ’de namaz kılan gençlere saldırıyorlar. YÖK gereği neyse yapmalı. Bunun takipçisi olacağız” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatının tıpkı eserleri gibi derslerle, örneklerle, ilhamlarla dolu olduğunu belirterek, “Sahici, samimi bir hayat süren Mehmet Akif, esasen bir merhamet şairidir. Kendisi büyük bir yoksulluk içinde yaşarken, soğuktan titreyerek yazdığı İstiklal Marşı’nın 500 liralık para ödülünü fakir kadınlara ve çocuklara nakış öğreten Dar’ül Mesai vakfına bağışlamıştır” dedi.

“Asım’ın Neslinden Bir Usta Recep Tayyip Erdoğan Programı”nda konuşan Erdoğan, yarın vefatının 79. yıl dönümü idrak edilecek vatan şairi, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha rahmetle, hürmetle, minnetle yad ettiğini söyledi.

Erdoğan, Ersoy’un, 27 Aralık 1936’da soğuk bir kış akşamında İstiklal Caddesi’ndeki Mısır Apartmanı’nda son nefesini verdiğini hatırlatarak, “Mehmet Akif, ‘Yarabbi, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtma’ niyazını bizlere vasiyet bırakarak 79 yıl önce hayata gözlerini yumdu. O, İstiklal Marşı’nı bu millete, özellikle de gençlere emanet bıraktı. Allah ondan razı olsun. Lütfu, şefkati, merhametiyle kuşatsın” dedi.

Bu akşam kendilerini bir araya getiren, böylesi müstesna bir atmosferi yaşamalarına vesile olan Sanat, Düşünce, Eğitim Derneği (SADED) yöneticilerine ve gönüldaşlarına şükranlarını sunduğunu aktaran Erdoğan, katılımlarıyla programa heyecan, coşku katan, gözlerindeki ışıkta 2023’ün Türkiye’sini gördüğü Tenzile Erdoğan İmam Hatip Lisesi öğrencilerine ayrıca teşekkür ettiğini söyledi.

Ayrıca, Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine, mezunu olmakla iftihar ettiği İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi mezun ve mensuplarına teşekkür eden Erdoğan, “Tüm gençlere teşekkür ediyorum. Gerçekten duygulandığım, gözlerimin dolduğu ancak göğsümün kabardığı hitaplarından ötürü de kendilerini tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Büyük gelecekler, büyük geçmişlerin bilgi ve birikimiyle kurulur” anlayışıyla hak yolunda yürüyen SADED’e çalışmalarında başarılar dileyerek, şöyle devam etti:

“Derneğimizin bilhassa gençliğimizi değerleriyle yeniden buluşturacak, onlara kadimi, geleneği, tevarüs ettirdikleri engin mirası keşfettirecek projelerini çok önemsiyorum. İnançtan hayata, gelenekten geleceğe, yerelden evrensele, insandan cemiyete uzanan kadim bir çizgiyi inşallah gelecekte de ısrarla, inançla, aşkla devam ettireceklerine inanıyorum. Biz de onların hayırlı çalışmalarında, gençlerimizin ufkunu, yolunu açan çalışmalarında kendilerini desteklemeye devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Akif için “Hayatı eserlerinden çok daha muhteşem bir şiir” denildiğini aktararak, “Onun hayatı, tıpkı eserleri gibi bizim için derslerle, örneklerle, ilhamlarla doludur. Sahici, samimi bir hayat süren Mehmet Akif, esasen bir merhamet şairidir. Kendisi büyük bir yoksulluk içinde yaşarken, soğuktan titreyerek yazdığı İstiklal Marşı’nın 500 liralık para ödülünü fakir kadınlara ve çocuklara nakış öğreten Dar’ül Mesai vakfına bağışlamıştır” diye konuştu.

Ersoy’un, şiirleriyle birlikte fikrini ve tüm hayatını millete vakfetmiş bir dava adamı olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“İstiklal Harbi sırasında dostu, yol arkadaşı Eşref Edip ile şehir şehir, kasaba kasaba dolaşarak vaazlarıyla, yazılarıyla Anadolu’da bağımsızlık ateşini harlamış, Kuvayımilliye ruhuna can katmıştır. Kendisi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde ders vermiş bir Darülfünun hocasıdır. Arapçayı, Farsçayı, Fransızcayı çok iyi bilen, dini ilimlere vakıf bir İslam alimidir de aynı zamanda. Sırat-ı Müstakim dergisindeki yazılarıyla millete ışık tutan bir ediptir. Buna rağmen Anadolu’ya doğru yola çıktığında Akif’in cebinde kaç kuruş vardı biliyor musunuz? 36 kuruş. Çünkü o derdin, çilenin, mesuliyetin çok genç yaşta olgunlaştırdığı bir gariptir. Doğduğu topraklar artık kendini tüm varlığıyla ait hissettiği vatanın sınırları dışındadır. Gözleri önünde 600 yıllık bir cihan devleti parça parça koparılmış, geriye kalan son toprağımız Anadolu da işgal edilmiştir. İşte bunun için Mehmet Akif, İstiklal Savaşımıza dört elle sarılmıştır. Anadolu da düşerse ümmetin umut kapılarının tamamen kapanacağından endişe etmiştir.”

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

TERÖR OPERASYONLARI

Bul ülkede herhangi bir ameliyata, operasyona asla ve kat’a izin vermeyiz. Gençler unutmayın diklenmeyeceğiz ama dik duracağız. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde başka bir devlete müsaade edilmez. Bu millet geçmişte çok acılar yaşadı. Bir dönem bu ülkenin gençleri sağ, sol diye bir birine kurşun sıktı. Maalesef Gezi olayları gibi olaylarda piyon gibi kullanıldı. Binlerce genç Kandil’de kurulan insan pazarında bozuk para niyetine harcandı.

Gerek üniversitelerdeki gerekse hendeklerin arkasındaki gençlerin insanlığa faydalı bireyler haline dönüşmesini temenni ediyorum. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da pek çok gencimiz kendilerinin olmayan kavganın içinde birer ikişer gidiyorlar. Fikri olmayan insan, şiddete sığınır. Bu durumda öğrenciler mazlum olmaktan çıkar, sadece birer adli suçlu haline gelir.

İşte biz son 13 yıldır bu ülkeye

faydalı bir nesil yetiştirmenin, Asım’ın neslini ayağa kaldırmanın mücadelesini veriyoruz. Bu mücadelemizi de 78 milyonun tamamı için yapıyoruz. Bu ülkenin hiçbir gencinin heba olmasına, yitip gitmesine gönlümüz razı değil.

ODTÜ YÖNETİMİNE ELEŞTİRİ

Utanmak yok, sıkılmak yok. ODTÜ’de namaz kılan gençlerin üzerine saldırıyorlar. Yönetici kadrolar, ‘Özgürlükçüyüz’ diyorlar. Sizin neyiniz özgürlükçü? Ellerine geçirdikleri bir dokunulmazlık zırhını bu tür aleyhte kullanma gayreti içerisine giriyorlar. Böyle bir şey olamaz. Gereği neyse, bunun da YÖK tarafından yapılması gerekir. Cumhurbaşkanlığı makamı olarak bunun da takipçisi olacağız.

Sonraki Haber

Sakarya’da havai fişek patlaması! Şehit ve yaralılar var..

Sakarya’da Taşkısığı bölgesinde havai fişek taşıyan kamyonda patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans …