BM Suriye Görüşmeleri 29 Ocak'ta Başlayacaktır
Anasayfa » DÜNYA » BM Suriye Görüşmeleri 29 Ocak’ta Başlayacaktır

BM Suriye Görüşmeleri 29 Ocak’ta Başlayacaktır

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, rejim ve muhalefet arasında yapılacak Suriye görüşmeleri için davetiyelerin yarın gönderileceğini, görüşmelerin ise 29 Ocak’ta başlayacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, rejim ve muhalefet arasında yapılacak Suriye görüşmeleri için davetiyelerin yarın gönderileceğini, görüşmelerin ise 29 Ocak’ta başlayacağını söyledi.

Mistura, BM Cenevre Ofisi’nde Suriye görüşmelerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerde önceliğin ateşkes sağlamak, DAEŞ tehdidini durdurmak ve insani yardımların ulaştırılması olacağını ifade etti.

Bunun Cenevre 3 olmadığına dikkati çeken De Mistura, kimlerin davet edileceğine yönelik soruları ise yanıtsız bıraktı.

“Davetiyeleri yarın göndereceğim, görüşmeler ise 29 Ocak’ta başlayacak” diyen Mistura, görüşmelerin 6 ay süreceğini, tarafların aynı masa etrafından bir araya gelmeyeceğini belirtti.

“BM Güvenlik Konseyi’nin bana söylediği DAEŞ’in ve El Nusra’nın terörist listesinde olduğudur”

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, “Kimin terörist listesinde olacağına ilişkin karar verme süreci hala devam ediyor. BM Güvenlik Konseyi’nin bana söylediği DAEŞ’in ve El Nusra’nın terörist listesinde olduğudur” dedi.

yle="text-align: justify;">Mistura, BM Cenevre Ofisi’nde Suriye görüşmelerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Cenevre’deki Suriye görüşmelerine kimlerin katılacağı konusunda çok farklı görüş ayrılıkları olduğunu, bu nedenle de görüşmelerin ertelendiğini söyledi.

Davetiyelerin kimlere gönderilmesi gerektiği konusunda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve bölge dışişleri bakanları arasında Riyad’dan Ankara’ya görüşmelerin devam ettiğini belirten Mistura, Cenevre 2 görüşmelerinde yaşananların tekrarlanmaması için dikkatli olunması gerektiğini, Suriye halkının bu yaşananları hak etmediğini ifade etti.

Sonraki Haber

Eşinden Cocuklarını Ayırdı

= window.adsbygoogle || []).push({}); Güney Afrika´da bir adam, kendisinden boşanmak isteyen eşinden intikam almak için …