2. Türkiye - İran Forumu Tahran'da
Anasayfa » TÜRKİYE » 2. Türkiye – İran Forumu Tahran’da

2. Türkiye – İran Forumu Tahran’da

“100 Milyar Dolarlık Ekonomik Potansiyel”turkiye-iran-forumu

2. Türkiye – İran Forumu Tahran’da

İlki 2014 yılında Van’da yapılan Türkiye – İran Forumu’nun ikincisi Van Valiliği, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) stratejik partnerliğinde İran Dışişleri Bakanlığı Politik ve Uluslararası Araştırma Merkezi (IPIS) ile Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM)’nin ev sahipliğinde İran’da yapılacak.

Ana teması “Sektörel ve Finansal Derinleşme için Fırsatlar” olarak belirlenen 2. Türkiye – İran Forumu 26 – 27 Aralık 2015 tarihlerinde Tahran’da icra edilecek.

Alt konu başlıkları “Kamu Diplomasisi”, “Kültür ve Turizm”, “İnşaat, Müteahhitlik ve Altyapı”, “Eğitim (Dil)”, “Sağlık ve Sağlık Turizmi”, “Enerji ve Petrokimya”, “Lojistik, Ulaştırma ve Haberleşme”, “Bankacılık ve Finans”, “Ekonomi ve Ticaret”, “Medya ve İletişim”, “Bilim ve Teknoloji” ile “Sürdürülebilir Çevre ve Marka Şehirler” olarak belirlenen 2. Türkiye – İran Forumu’nda ayrıca “Türkiye – İran Medeniyet Diyaloğu” başlıklı bir de Özel Oturum düzenlenecek.

Yoğunluklu olarak iş adamları ve iş dünyasının temsilcileriyle, Türkiye ve İran’dan uzman, araştırmacı, akademisyen, yerel yönetim temsilcileri, gazeteci, bürokrat ve diplomatların izleyici veya müzakereci olarak katılacakları Forum üç gün sürecek. Türkçe ve Farsça simultane çeviri hizmetinin de verileceği Forum’da sunulacak tebliğler TASAM Yayınları tarafından kitaplaştırılacak.

Türkiye için İran ile birlikte tüm Orta Asya, Güney Asya ve Kafkasya ülkelerine çıkış kapısı; İran için ise Türkiye ile birlikte tüm Avrupa ülkelerine erişim noktası konumunda olan Van’da; nükleer anlaşma öncesi stratejik ve proaktif bir yaklaşımla “Türkiye – İran Van Forumu”nun ilki Sektörel ve Finansal Derinleşme ana teması ile 23-25 Ekim 2014 tarihlerinde yapılmıştı.

Başkan Şensoy: İran ve Türkiye’nin 100 Milyar Dolar Ticaret Hacmi Potansiyeli Var

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada İran – Türkiye ticaret hacminin, 100 milyar dolarlık potansiyele sahip olduğunu belirten TASAM Başkanı Süleyman Şensoy bunun için aşılması gereken zihinsel eşiğin ise “karşılıklı bağımlılık” temelinde “sektörel ve finansal derinleşme”ye dayandığını söyledi.

Anlaşmazlıkların hep bölge dışı unsurların çıkarlarına hizmet ettiğinin altını çizen Başkan Şensoy, İran – Türkiye ilişkilerini her iki ülk

enin bütün ön yargılardan uzak “yüksek rekabet” ve “yüksek işbirliği” ile tanımlaması gerektiğin dile getirerek; Ne İran’ı dışlayan bir Türkiye’nin, ne de Türkiye’yi göz ardı eden bir İran’ın bölgesel ve küresel politikalarının başarıya ulaşma şansı vardır” dedi.

Van, Tahran, Tebriz ve Hoy gibi şehirlerin, Türkiye – İran arasındaki ekonomik ilişkilerden hak ettiği payı alamadıklarını, bunun için ulaşım ve iletişimin yanı sıra finansal, bürokratik ve diplomatik hizmetler gibi alanlardaki eksikliklerin süratle giderilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Şensoy sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye – İran Forumu adı altında dönüşüm sırası gereği bu yıl İran’da düzenlenecek etkinliğin temel amacı özelde şehirlerin, genelde Türkiye ve İran ekonomilerinin karşılıklı derinlik kazanmasına stratejik katkı sağlamaktır. Nükleer müzakerelerin başarıyla sonuçlanması ile tarih; iki Ülkeye karşılıklı bağımlılığı derinleştirecek stratejik fırsatlar sunmaktadır. Bu bağlamda sektör temsilcilerini stratejik boyutu da kapsayan bir yaklaşımla bir araya getirecek olan Forum önemli bir işlev görecektir”.

Detaylı bilgi için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz
http://tasam.org/tr-TR/Etkinlik/3733/2_turkiye_-_iran_forumu

Sonraki Haber

Sakarya’da havai fişek patlaması! Şehit ve yaralılar var..

Sakarya’da Taşkısığı bölgesinde havai fişek taşıyan kamyonda patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans …